burze

Zagrożenia: BURZE

„Thunder and lightning won’t change what I’m feeling…” jak śpiewała Dolores O’Riordan i od razu wiadomo, że kobita nie przeżyła burzy w górach. Ponieważ burza, jeśli dopadnie nas w wysokich partiach jest zdarzeniem iście traumatycznym. 

Na szczęście w naszej strefie klimatycznej burze występujące zimą to rzadkość (pisząc te słowa późną, wigilijną nocą zerkam na prognozę pogody na dzień następny na Kasprowym Wierchu i cóż widzę?  -”Ryzyko burzy” ;) Natomiast wiosną, kiedy szczególnie ożywiają się amatorzy tatrzańskich żlebów, prawdopodobieństwo spotkania burzy bardzo wzrasta.

Burza w górach to niesamowite widowisko. Jednak każdy kto doświadczył go na własnej skórze, zdaje sobie sprawę, iż w momencie gdy pioruny walą dookoła, a huk grzmotów odbija się od gór wprawiając skały w drżenie, doprawdy ciężko wówczas zachować zimną krew i nie panikować. Pamiętajmy też, że burzy najczęściej towarzyszy gwałtowna ulewa. Wszystkie żleby, żlebiki momentalnie zamieniają się w rwące potoki, a skały stają się śliskie i nawet latem mogą być miejscami oblodzone.

Jak zachować się w trakcie burzy w górach?

 • staramy się bez paniki zejść ze szczytu bądź grani.
 • jeśli nie mamy dokąd pójść siadamy ze złożonymi razem i podciągniętymi pod siebie stopami na plecaku (kwestia sporna czy mokry plecak pełni funkcje izolatora). Nie opieramy się plecami ani głową o ścianę!
 • gdy zostaniemy zaskoczeni przez burzę podczas schodzenia po linie, należy nadal schodzić, ale dotykając ściany złożonymi razem stopami co wyeliminuje tzw. „napięcie krokowe”.
 • nie chowamy się pod drzewami.
 • metalowe i optyczne przedmioty (termos, lornetka, czekan, aparat fotograficzny) schować w plecaku.
 • zaleca się wyłączenie telefonów komórkowych, oraz nie nadawanie przez krótkofalówki.

Jakich zachowań się wystrzegać?

 • stanie na szczycie czy grani podczas burzy nie jest dobrym pomysłem.
 • karkołomne schodzenie nie jest zalecane, zwłaszcza schodzenie żlebami, którymi w dużych ilościach płynie woda – żleby takie stają się świetnymi przewodnikami. Bardzo często gdy piorun uderzy w szczyt, ładunek elektryczny pomknie w dół, właśnie takim strumieniem!
 • stanie u wejścia czy pod okapem jaskini też jest niebezpieczne – ładunek idąc od szczytu, może przepłynąć po naszym ciele. W miarę bezpieczna odległość od stropu jaskini powinna wynosić ok. 3m.
 • nie kłaść się na ziemi (niebezpieczeństwo porażeniem prądem powierzchniowym).

Co warto wiedzieć?

 • ładunek elektryczny dążący z chmur do ziemi szuka cieków wodnych. Stąd, zjawisko obserwowane np. na Orlej Perci w Tatrach, gdy mimo potężnego grzebienia szczytów, pioruny często biją w leżącą znacznie niżej powierzchnię Pięciu Stawów Polskich.
 • jeżeli mamy w plecaku metalowe części ekwipunku (na przykład czekany) i zaczynają one bardzo głośno dzwonić, a włosy na głowie „stają dęba”, to znaczy, że gdzieś blisko uderzy za chwilę piorun. To samo dotyczy miejsc równinnych. Mamy kilka sekund i albo uderzy obok albo…
 • odległość od burzy (w km) otrzymamy, dzieląc przez 3 ilość sekund oddzielającą błysk od grzmotu.

Szkoła Górska TOPR. Burze. Oryginał dostępny tutaj.

Arkez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *